Historia karty kredytowej

Coraz większa część społeczeństwa w trakcie swoich codziennych zakupów korzysta z kart kredytowych. Jest to bardzo wygodny sposób płatności, dlatego coraz bardziej wypiera on zwykłą gotówkę. Większość z nas nie wyobraża sobie już życia bez możliwości płacenia kartą.

Pojawiają się również nowe sposoby płacenia przy pomocy telefonu lub zegarka, jednak to właśnie karta płatnicza jest podstawą naszych finansów. Mimo, że korzystamy z nich na co dzień to tylko niewielka część osób zastanawiała się nad pochodzeniem oraz historią kart, które znajdują się w naszym portfelu. Jakim sposobem możliwość płacenia przekształciła się z wymiany towarów w płatność plastikowym kartonikiem.

Pierwsza wzmianka o kartach płatniczych pojawiła się pod koniec 19 wieku. Niestety nie została ona pomyślnie przyjęta przez społeczeństwo. Dopiero na początku 20 wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze karty płatnicze, które przypominały te, z których korzystamy dziś. W tamtych czasach karty te umożliwiały odebranie towaru, a na karcie zapisywany był kredyt. Karty takie można było odebrać w dużych sklepach oraz na stacjach benzynowych.


Artykuły o e-commerce: http://www.el-kuk.pl/


W 1914 roku pojawiły się pierwsze karty obciążeniowe. Już po kilku latach zaczęto tworzyć metalowe karty, zaś później ze względu na wygodę tworzono karty z plastiku.

W 1950 roku wydano pierwsze karty płatnicze, które umożliwiały dokonywania płatności w hotelach i restauracjach. Na koniec miesiąca właściciel karty otrzymywał wyciąg dokonanych transakcji i zobowiązany był do uregulowania płatności. Z czasem coraz więcej firmy dostrzegało potencjał kart kredytowych i wprowadzało je do swojej działalności.


Polecam: http://www.elektronikom.pl/


W Polsce karty bankowe pojawiły się już w latach 60 XX wieku, jednak korzystali z nich jedynie cudzoziemcy, gdyż na terenie kraju nie były one wydawane. Dopiero w latach 80 słynny również obecnie bank Pekao S.A. wydał pierwsze indywidualne karty dla mieszkańców oraz założył pierwszy bankomat. Jak widzimy istnienie tej popularnej formy płatności rozpowszechniło się na przełomie kilkudziesięciu ostatnich lat.